Burun Estetiği (Rinoplasti)

Burun Estetiği (Rinoplasti)

Burun Estetiği, diğer adıyla Rinoplasti, burnu fonksiyonel ve estetik açıdan daha iyi hâle getirmek amacıyla burnu yeniden şekillendirme ve yapılandırma ameliyatıdır. 

Burnun, yüzün tam merkezinde bulunması sebebiyle yüzün görüntüsünde çok önemli bir rolü vardır. Burundaki en ufacık bir değişiklik bile yüz görünümünü etkileyebilir. İnsanlar genellikle, ideal olarak gördükleri burun şekline kavuşmak için rinoplasti ameliyatı olmak ister, oysaki her burnun kendine özgü bir şekli vardır. Estetik burun ameliyatı; kişinin yüz, cilt, kıkırdak ve burun anatomisine göre planlanmalıdır. Burun iskeletiyle çevre dokuları yeniden şekillendirerek kişinin yüzüne uygun ve orantılı hâle getirmek hedefiyle kişinin yüz görünümünü bütünsel olarak en iyi tamamlayacak burun şekli ortaya çıkarılmalıdır. Hiçbir burun birbirine benzemez dolayısıyla yapılacak olan işlemler de birbirinden farklılık gösterebilir.

Ameliyat öncesi görüşme, hastanın beklentilerinin ve hekimin bu beklentilerin ne kadarını karşılayabileceğinin ortaya konulması açısından büyük önem taşımaktadır. Hastalar genellikle sosyal, kültürel, toplumsal vb. etkilerle gelişmiş olan kendi güzellik algılarına göre hareket eder ve güzel bir burnun nasıl görünmesi gerektiğine dair içgüdüsel görüşleri vardır. Burun estetiği; yaptıran kişiye kozmetik açıdan önem arz ederken, yapan hekime de hastanın, toplumun ve hekim olarak bizzat kendisinin beğeneceği bir burun yaratmak, aynı zamanda burnun fonksiyonel özelliklerini koruyabilmek açısından ek önem arz eder. 

Hekim, rinoplasti adayının dikkate aldığı noktaları belirleyerek hastasının gerçekçi beklentileri veya sıra dışı görüşleri olup olmadığını anlamaya ve ameliyat öncesinde burunda düzeltilmesi gereken deformiteleri belirlemeye çalışır. Bunu yaparken kişisel yargılarını, belirli kuralları, oranları, açıları ve geometrik ilişkileri göz önünde bulundurur. Kıkırdakların yapısını, var olan izleri; hastanın yaşını, cinsiyetini ve cildinin karakterini değerlendirir. Estetik ve anatomik değerlendirmeler sonucunda ameliyat planını hazırlar, hastanın ideal bir buruna sahip olması için bu plana uygun tekniği seçer.

Rinoplasti, yüz estetik ameliyatlarının zor olanlarındandır. Her yüzün kendine ait benzersiz karakteristiğine meydan okunur. Esas zorluk, burun fonksiyonunu korurken ya da onarırken, yüzün bireyselliğine uygun olarak burun şeklini düzeltmektir. Başarılı sonuç, iyi bir hasta hekim ilişkisi ile sağlanır.

Anatomi
Burnun hem yatay hem de dikey planda yüzün ortasında bulunması onu cazibenin merkezi yapmıştır. Burun dıştan içe sırasıyla cilt, cilt altı, kaslar, kemik-kıkırdak iskelet, mukozadan oluşmuştur. Burun içerisinde orta hatta septum adı verilen kıkırdak ve kemikten oluşan bir duvar mevcuttur. Dış duvarlarında ise konka adı verilen ve solunum havasını ısıtıp nemlendiren işlevsel yapılar bulunur. Cilt kalınlığı rinoplasti sonuçlarını belirleyen en önemli unsurlardan biridir. Kemik-kıkırdak iskelet ameliyat sırasında değişir. İnce deri altındaki bütün değişiklikleri gösterir iken kalın deri yapılan değişikliklerin görülmesini engelleyebilir. Daha iyi bir sonuç için orta cilt kalınlığı en iyisidir.

Before / After

Sizi Arayalım

Aşağıdaki formu doldurarak müşteri hizmetleri uzmanlarımızın sizi arayarak bilgilendirme yapmasını sağlayabilirsiniz