DHI Yöntemi Saç Ekimi

DHI Yöntemi Saç Ekimi

1970 yılı itibariyle çalışmalarına başlanıp temelleri atılan DHI metodu ile saç ekimi, günümüzde kullanılan en gelişmiş saç ekimi uygulama şekillerinden biri olarak biliniyor. 2016 yılında tüm dünyaya yayılıp bilinirliği artan metot FUE tekniği ile saç ekimi nin varyasyonlardan biri olarak tanımlanabiliyor. Çünkü saç köklerinin ekimi FUE tekniğinden farklı olsa da; greft toplama aşaması aynı şekilde gerçekleştiriliyor. DHI yönteminin hastalara sunduğu en önemli ayrıcalık; tıraşsız saç ekimi imkanı…

DHI metodunu diğer saç ekimi uygulama şekillerinden ayıran bir diğer önemli özellik ise; kök ekme aşamasında kullanılan Choi Implanter. Yöntem için özel olarak üretilen Choi, kalemi andırıyor. DHI metodunun Choi yöntemi ile saç ekimi olarak da anılmasına sebep olan bu özel aparat, uygulamanın en gerekli ayrıntısı olarak biliniyor.

 

DHI yöntemi ile saç ekimi nasıl uygulanıyor

Muayene ve genel tetkiklerin ardından saç ekimi adayı DHI metodu için uygun özelliklere sahip ise; ekim günü belirleniyor. Operasyon günü hastanın sadece donör bölgesinde (genellikle ense bölgesidir)nulunan saçla 3 mm uzunlukta olacak şekilde tıraş ediliyor. Saç tıraşı yapılan donör alandan mikro motor aracılığı ile ya da manuel şekilde saç köklerini içeren greftler toplanmaya başlanıyor. Aslında tam olarak bu noktada DHI yönteminin ayırt edici özellikleri devreye giriyor. Çünkü bu yöntemde önce kanal açmak sonra saç köklerini yerleştirmek için ayrı ayrı uygulamalar gerekmiyor. Çünkü Choi kalemi, kanal açma ve saç kökü yerleştirme işlemlerinin eş zamanlı yapılmasına olanak sağlıyor. DHI metodu ile saç ekimi yapılırken alınan her bir kök, bekletilmeden Choi’ye yerleştiriliyor ve doğrudan ekiliyor.

DHI yöntemi ile saç ekimi işe yarıyor mu?

“DHI metodu ile saç ekimi işe yarar mı?” sorusu, DHI yöntemi ile saç ekimi prosedürüne uygun olan tüm saç ekimi adayları tarafından yöneltiliyor. Öncelikle bilinmesi gereken nokta, bir saç ekiminin başarılı olması veya işe yaraması için dikkatlice hesaplanması ve uygulanması gereken birden çok ayrıntı buluyor. Ön saç çizgisinin tasarımının doğru ve simetrik şekilde ayarlanabilmesi, saç köklerinin yerleştireceği kanala doğru açıyı verebilmek, ekilen saçların var olan saçların çıkış yönüne doğru uzayacak şekilde yerleştirilmesi ve saç köklerini mümkün olduğunca  sık aralıklarla yerleştirebilmek; bir saç ekiminin işe yaramasını sağlayan en önemli detayları oluşturuyor. Choi tüm bu ayrıntıların uygulanmasını çok daha kolaylaştırsa da; DHI metodu ile saç ekimi incelik ve uzmanlık istiyor. Uzman bir doktor ve ekip tarafından uygulanan Choi tekniğinin işe yaramaması için hiçbir neden bulunmuyor.

 

DHI metodu ile saç ekiminin avantajları ve dezavantajları

Avantajlar;

 • Tüm saçların kısaltılmasına gerek yoktur. Bu nedenle kadınların da rahatlıkla yaptırılabileceği bir saç ekimi işlemidir.
 • Ekim alanı çevresindeki saçlar uzun olmalarına rağmen ekim işleminden zarar görmezler.
 • Operasyonun sebep olduğu doku hasarı minimumdur, bu nedenle iyileşme süresi oldukça kısadır. Operasyonun neden olduğu kızarıklıklar, kabuklanma ve yaralar 7-10 gün aralığında iyileşir.
 • Operasyon esnasındaki kanama riski minimumdur. Yüksek kanama riski taşıyan kişiler için ideal bir tekniktir.
 • Gerekli bölgeye direkt ekim şansı sağlayan DHI saç ekimi, saç dökülmesi tamamlanmayan kişilere ekstra avantaj sağlar.
 • Kanal-kök uyumu maksimum seviyededir.
 • Toplanan greftler bekletilmeden yeni konumlarına yerleştirildikleri için, bekleme kaynaklı kök ölümleri söz konusu değildir.
 • Kanal açma ve kök yerleştirme işlemleri eş zamanlı yapılmaktadır.
 • Ön saç çizgisinde mükemmel simetri sağlanma oranı saha yüksektir.
 • Her bir saç kökünün yerleştirme yönü en doğru şekilde belirlenebilir.
 • Operasyon kaynaklı herhangi bir iz kalması söz konusu değildir.

Dezavatajlar;

 • Özen ve titizlik gerektirdiğinden mutlaka uzman bir doktor ve ekip tarafından gerçekleştirilmektedir. DHI yöntemini yapabilecek yetkinlikte olmak için uzun bir eğitim süresinden geçilmelidir.
 • Diğer ekim işlemlerine göre süreç biraz daha yavaş ilerlerler.
 • Diğer ekim işlemlerine göre daha maliyetli bir prosedürdür.

Before / After

Sizi Arayalım

Aşağıdaki formu doldurarak müşteri hizmetleri uzmanlarımızın sizi arayarak bilgilendirme yapmasını sağlayabilirsiniz