İmplant

Diş Eti Estetiği

İmplant nedir?

Dental implantlar; doğal diş kökünü taklit eden titanium vidadır. Çene kemiğine yerleştirilir, iyileşme süresi sonunda üstüne porselen diş yapılır. İmplant, diş hekimliği alanında 1980’li yıllardan itibaren kullanılmaya başlamıştır. Diş eksikliği olduğu zaman boşluk sahanın önündeki ve arkasındaki dişleri kesmeden, porselen diş yapmak mümkün olmuştur. Birçok hastamız hareketli damak protezlerinden kurtulup, sabit porselen dişlere kavuşmuştur.

İmplant Nasıl Yapılır?

Hastanın sağlıklı diş etleri ve uygun çene kemiği olup olmadığı kontrol edilir. Sistemik bir engeli olmayan hastanın implant tedavisi başlayabilir. İmplantta yaş sınırı yoktur. Yaşlı hastalara da uygulanabilir özelliğe sahiptir. Diş çekildikten hemen sonra implant operasyonu yapılabilmesi için herhangi bir iltihaplanma durumu var mı yok mu kontrol edilir. Yoksa uygulamaya başlanabilir ancak tersi bir durum söz konusu ise iltihabın iyileşmesi beklenir.

İmplant operasyonu 10-15 dakika kadar sürer. Hastanın özel bir durumu yok ise lokal anestezi (dolguda kullanılan uyuşturma) tercih edilir. Çene kemiği ile vidanın birbirine kaynaşması 2-4 ay arasında tamamlanır. Operasyondan 1 hafta sonra dikişlerin alınması gerekir. İmplant operasyonundan hemen sonra geçici diş yapılabilir.

Avantajları nelerdir?

İmplant yapılan bölgede kemik erimesi durur. En önemli avantajı da budur. Aslında implant yaptırmak geleceğe bir yatırımdır. Çünkü fonksiyon görmeyen kemikte ciddi kemik erimesi gözükür. Köprü gövdesi, total ve hareketli protez damakları altında her zaman kemik erimesi devam etmektedir.

Köprü yapılırken boşluk sahanın yanındaki dişlerin kesilmesi gerekir. Ayrıca köprüde dişler birbirine bağlanır. İmplant yapıldığında sağlam dişlerin kesilmesine gerek kalmaz ve en önemlisi dişler tek tek (doğal olduğu gibi) yapılabilir.

İmplant tedavisi ile desteklenen hareketli protezler doğal dişe en yakın fonksiyon ve estetiği sağlarlar. İmplantlar sayesinde çiğneme kuvveti ve protezde tutuculuk artar.

Çiğneme kuvveti artar, besinler daha iyi çiğneneceği için sindirim problemleri ortadan kalkar.

Besinlerin tadı daha iyi alınır. Damak protezinde bu his azalmıştır. İmplantların etrafında aynı doğal dişlerde olduğu gibi sinir dokusu oluşur. Bu da besinlerin hissedilmesini sağlar.

Before / After

Sizi Arayalım

Aşağıdaki formu doldurarak müşteri hizmetleri uzmanlarımızın sizi arayarak bilgilendirme yapmasını sağlayabilirsiniz