Jinekomasti

Jinekomasti

Jinekomasti erkeklerde oluşan meme büyüme rahatsızlığıdır. Bu rahatsızlık sonucunda erkek hastalar kendilerini sosyal ve psikolojik olarak baskı altında hissetektedirler.

Bu nedenle jinekomastisi olan hastalar bol kıyafetler giymek zorunda kalmakta, yurt ve toplu yaşam alanlarında üstünü değiştirmekten çekinmekte, pilajda rahat rahat denize girememekte ve ayrıca sporsalonlarında rahat hareket edememektedirler.

Meme büyümesi kadınlarda nasıl sosyopsikolojik olarak etkiliyor ise, erkeklerde meme büyümesi belki kadınlarda oluşan psikolojik ve sosal baskıdan daha fazla etkilenmesine neden olabilmektedir.

Jinekomasti Neden Oluşur ?

Jinekomastiye en sık neden olan durum idiyopatik olarak tabir edilen belirli bir sebebinin olmamasıdır. Bu takip eden en sık neden ise genel olarak sınıflandırılan fizyolojik durumlardır. Açıklamak gerekir ise;

Fizyolojik jinekomastiye neden olan asıl durum ekekte testesteron- östrojen hormon dengesinde östrojen lehine artma olmasından kaynaklanmaktadır. Erkekte bu fiyolojik durumlar 3 yaş evresinde görülmektedir,

– Doğumdan sonra anneden bebeğe geçen östrojenlere bağlı olarak gelişen ve 1 ay içinde kendilinden kaybolan yenidoğan dönemi

– Ergenlik döneminde erkekte aşırı hormon salgısına vedengesizliğine bağlı gelişen puberte dönemi

– 65 yaş üzeri erkelerde yine hormon dengesizliğine bağlı gelişen senil jinekomastidir.

Bu sebeblerden başka jinekostiye yumurtalık (testis) tümörleri, guatr hastalıkları,böbrek yetmezliği, siroz gibi sistemik hastalıklarda neden olabilmektedir. Ayrıca, alkol-eroin-marihuana bağımlılığı, hormonal ilaç kullanımıda jinekomastiye neden olabilmektedir.

Jinekomastinin Kaç Tipi Vardır ?

Jinekomastinin genel olarak içeriğine bağlı olarak 3 doku tipi mevcuttur;

– Florid tip: bu jinekomasti tipinde genel olarak meme dokusu ve yağ dokusu değişik oranlarda bulunmaktadır. Daha çok jinekomastinin başlangıç evrelerinde görülmektedir.

– Fibröz tip: bu jinekomasti tipinde ise memede daha çok gergin bağ dokusu olarak tabir edilen stromal fibrozis ağırlıktadır. Meme ve yağ dokusu çok az bulunur. Bu tip jinekomasti uzun yıllardır olan hastalarda görülür.

Before / After

Sizi Arayalım

Aşağıdaki formu doldurarak müşteri hizmetleri uzmanlarımızın sizi arayarak bilgilendirme yapmasını sağlayabilirsiniz