Meme Protezi

Meme Büyütme

Meme protezi, göğüs büyütme ameliyatlarında hacmini kaybetmiş olan ya da istenilen hacimde olmayan meme dokusunun taklit edilmesi amacı ile kullanılmaktadır. Meme büyütme estetiğinde kullanılan protezler, implant ya da silikon olarak da adlandırılmaktadır.

Meme protezlerinin dış yüzeyi sert bir silikonla kaplıdır. İç kısımları daha yumuşak ve jel kıvamına sahiptir. Çeşitli fiziksel özelliklere sahip olan bu implantlar büyüklük, şekil, yüzey ve içerik olarak bir takım gruplara ayrılır. Yüzey olarak düz (smooth) ve pütürlü (textured) olabilen protezlerin içerik olarak serum fizyolojik, cohesive jel ya da silikon özellikleri bulunan türleri vardır.

Meme Protezi Çeşitleri Nelerdir?

Meme estetiklerinde kullanılan protezler silikon maddesini içeriğinde taşırlar. Ancak çeşitliliklerine göre gruplara ayrılmakta ve kendi içlerinde sınıflandırılmaktadırlar. Bu gruplandırma içerisinde silikonlar şekil, içerik ve kılıf yani yüzey yapısı yönünden birbirinden ayrılmaktadırlar.

Şekillerine Göre Meme Protezleri

Şekillerine göre sınıflandırılan meme implantları iki grupta ele alınmakta; yuvarlak (round) ve anatomik (damla) meme protezleri olarak adlandırılmaktadırlar. Yuvarlak meme silikonları yarım bir küreyi andırır. Orta kısmı kalındır. Yerleştirilmesi sonrasında göğüsün süt bölgesinde dolgun bir görünüm elde edilmesini sağlamaktadırlar.

Anatomik bir diğer adı ile damla silikonlar adından da anlaşılacağı gibi yağmur damlasına benzeyen bir şekle sahiptirler. Üst kısmı ince olan bu protezin alt kısmı daha geniştir. Yerleştirilmesi sonrasında göğüsün alt kısmında dolgun bir görünüm elde edilmesi sağlanmaktadır. Genellikle istenilen meme görüntüsünü vermesi nedeni ile meme ile uyumlu şeklinden ve büyütme olanaklarından sıklıkla yararlanılır. Bu forma sahip olan silikonlar genellikle meme sarkmalarının daha az olduğu ve dikleştirme işleminin gerektirmediği göğüslerde tercih edilmektedir.

Yuvarlak ya da damla şekilli implantlarının hangi göğüs tipleri için kullanılacağı meme dokusuna ya da yapısına bağlı olarak değiştiğini ifade edebiliriz. Ancak Meme Büyütme Estetiğinde Kullanılan Protezler incelendiğinde estetik ameliyatın amacı büyütme işlemi olduğu için genellikle kadınlarda genellikle yuvarlak protezin tercih edildiğini söyleyebiliriz. Bazı durumlarda hekimin yaptığı planlamalar içerisinde meme dokusunun az olduğu göğüs tiplerinde doğal görüntünün yakalanması için yukardan aşağı büyüyen damla şekilli protezler de tercih edilmektedir.

Before / After

Sizi Arayalım

Aşağıdaki formu doldurarak müşteri hizmetleri uzmanlarımızın sizi arayarak bilgilendirme yapmasını sağlayabilirsiniz